2013. gada 22. oktobris

Birthday - The Beatles

I'm glad it's your birthday
Happy birthday to you.

"Mēs esam klāt nesvinēt tavu dzimšanas dienu!" - Krišs kā parasti no optimisma burtiski staro. Jā, pārāk bieži es esmu uzaicinājis Elitu un Krišu "nesvinēt" savu dzimeni, un tagad viņi nav noticējuši, ka es patiesi nespēju un nevēlos uzņemt viesus. Esmu apslimis, un jūtos aplam sūnaini. Tieši patlaban man kāpj temperatūra, un mācās virsū vemsis, kaut arī neesmu dzēris ne grama. Saku, lai šie mani atvaino, es gribu mirkli pagulēt mierīgi, bet ciemiņi lai jūtas kā mājās. Šie, dabīgi, neliekas divreiz lūgties, un mierīgi sāk uzdzīvot. Man savukārt priekšā ir nolikta bļoda gadījumam, ja man patiešām sagribas vemt. Cik iedvesmojoši! Es labprāt tā arī darītu, bet kaut kā nesokas arī šī lieta. Šādi nomokoties, es acīmredzot esmu sācis paskaļi īdēt, un Ingrīda piever durvis, lai viņus netraucētu mani vaidi. Cik negodīgi! Mani sāk mākt tāda kā cemme, jo dzimene tomēr ir man, nevis viņiem. Tagad es ne tikai nespēju svinēt - es vēl nevaru cerēt uz to minimālo palutināšanu, kas it kā pienākas katram vājiniekam.

Jā, tā nebija mana foršākā dzimene ever - bet, ko lai dara - gadās. Vispār man tāpat kā vairumam cilvēku jau sen kā netīk atzīmēt šo samērā bēdīgo faktu, ka atkal esmu palicis par gadu vecāks. Tāpēc pēdējos gadus cenšos šajā laikā ieplānot kādu ceļojumu. Tā es pats sev pasniedzu dāvanu, kas man vislabāk patīk, un varu izvairīties no viesu uzņemšanas pienākumiem. Manā 50 gadu jubelī gan sanāca baigais zāģis, jo mana māsa Anda atjājās no štatiem, lai pārsteigtu mani, bet es ne locekļa nebiju mājās. Jā, muļķīgi sanāca - bijām kā reizi aizpērušies uz Patagoniju. Vispār mans sapnis bija sakarā ar 50 gadu jubileju apceļot apkārt pasaulei, bet neesmu jau kaut kāds Māris Gailis, kas var atļauties šādas izvirtības. Toreiz Patagonija man likās ļoti piemērota vieta zināmā Žila Verna romāna dēļ.  Vispār tas bija mans visu laiku labākais ceļojums, kādā esmu devies līdz šim brīdim.

Tomēr nākamajos gados es izjutu savādu vēlmi sastapt sen neredzētus draugus, kurus es kādreiz mēdzu aicināt ciemos, piemēram, studiju gados. Kādreiz manas dzimenes svinēšana izvērtās par visaptverošu žūpošanu, jo mani senči tad bija projām Lielvārdē, un mēs varējām ālēties visas nakts garumā. Muterīte tajos laikos vēl uzskatīja, ka viesi ir jāuzņem kā pienākas, t.i. ar trīs dažādiem rasoliem, Kuzņecova servīzi un tamlīdzīgiem niekiem. Nelaime tā, ka šī lieta tā īsti negāja kopā ar mūsu parupjajām manierēm. Piemēram, mani kursa biedri pusnaktī vienmēr vēlējās mest mani gaisā. Tas nekad nebeidzās labi, jo ieskurbušie viesi vienkārši nebija spējīgi to paveikt netraumējot jubilāru - tas ir mani - vai arī kādus saimniecības priekšmetus. Reiz es izkritu no krēsla tieši virsū galdam. Krītot es sapratu - nu gan ir sūdi, kad es ar visu augumu vēlos virsū kuzņecovam, kristāla špicglāzītēm un pārējiem hlamiem, kas tur atradās. Es mēģināju minimizēt potenciālo skādi, un krist pēc iespējas plakani. Kā par brīnumu man tas tiešām izdevās. Neizprotamā kārtā es nesaplēsu nevienu trauku - vien divas sudraba tējkarotes saliecās taisnā leņķī. Brīnumi vēl notiek!

Jā, tā es tagad laiku pa laikam ieaicinu vecos čomus - pie nosacījuma,  ka esmu Rīgā, un man ir prāts uz svinēšanu. Manuprāt, tā ir viena no vecuma pazīmēm, kad vēlies sastapt draugus, kuri nav redzēti 20 un vairāk gadus ilgi. Vai nav par agru? Kā būs, piemēram, 70 gadu vecumā - uz mirkli pieņemot, ka izdosies tik ilgi novilkt?

Rīt man paliek 55 - pusapaļa jubileja - teiktu mana sievasmāte. Nekur aizbraucis neesmu, bet man ir totāls slinkums kaut ko rīkot. Sarunājām, ka nākamajā dienā dosimies ar jauniešiem uz teātri - uz Oblomovu, kas tā īsti atbilst manam apslinkušajam prātiņam. Pirms teātra vēl paēdīsim azaidu Ozirisā - sen tur nav būts. Čem tā nav laba dzimumdienas programma?

2 komentāri:

  1. tad jau nedēļu vēlāk ir īstais brīdis izteikt cerību, ka labi nenosvinēji. katram gadījumam tomēr apsveicu. būs vēl ne tā vien.

    AtbildētDzēst
  2. paldies. patiesībā tematisks pasākums, piemēram, teātra izrāde kombinācijā ar kopīgu pasēdēšanu krogā ir ļoti laba izvēle, ko ņemšu vērā arī turpmāk.

    AtbildētDzēst